W związku z tym wiele wspólnot mieszkaniowych postanawia powierzyć obowiązki związane z administracją firmie zewnętrznej, zrzeszającej specjalistów z różnych dyscyplin. Zarządzanie nieruchomością, zwłaszcza dużą, może często przekraczać możliwości pojedynczej osoby. Jak wybrać dobrego zarządcę nieruchomości? Na co zwrócić uwagę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części tekstu.

Zarządzanie nieruchomościami – dlaczego warto?

Zarządzanie wspólnotami to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy oraz pewność, że sprawy dotyczące naszej nieruchomości spoczywają w rękach specjalistów. Profesjonalne administrowanie budynkiem to bieżący nadzór nad stanem technicznym budynku, analiza stanu urządzeń technicznych (np. wind, drzwi garażowych etc.), zlecanie drobnych napraw, prac konserwatorskich. Stała kontrola nieruchomości pozwala na regularne, a co za tym idzie – niewielki interwencje, a tym samym – uniknięcie dużych i kosztownych remontów. Zarządzanie nieruchomością wiąże się także z dbałością o teren wokół – zieleń, chodniki, lampy, ławki, place zabaw. Zadbana przestrzeń jest nie tylko estetyczna, ale także bezpieczna. Przy wyborze zarządcy warto więc zwrócić uwagę na stan innych obiektów, którymi się opiekuje i na tej podstawie ocenić jakość oferowanych usług.

Najważniejsze obowiązki zarządcy nieruchomości

Poza wspomnianą pieczą nad otoczeniem oraz regularnymi przeglądami technicznymi, ocenianiem stanu budynku i konieczności przeprowadzenia ewentualnych remontów, zarządca nieruchomości dba także o kwestie prawne, administracyjne i finansowe. Fachowe zarządzanie nieruchomościami wiąże się więc z podpisywaniem i negocjacją umów na dostarczanie energii elektrycznej, wody, gazu, organizacją współpracy z firmą wywożącą nieczystości etc. Wybierając zarządcę, warto zwrócić uwagę, czy oferuje usługi prawne i księgowe. Bieżąca obsługa dokumentacji związanej z budynkiem, rozliczanie podatków i innych opłat, prowadzenie księgowości i finansów nieruchomości jest niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowanie. Podobnie rzecz się ma z doradztwem prawnym – niejednokrotnie fachowa pomoc prawnika jest w kwestiach związanych z nieruchomościami nieodzowna.

Profesjonalne administrowanie nieruchomościami

Jeśli decydujemy się na współprace z profesjonalną firmą specjalizującą się w zarządzaniu nieruchomościami, powinniśmy zwrócić uwagę także na opcje całodobowej obsługi technicznej oraz gotowości pogotowia technicznego do udzielenia porady lub odbycia interwencji 24 h na dobę. Świadomość szybkiej, fachowej pomocy w nagłych przypadkach z pewnością podniesie komfort zamieszkiwania danej nieruchomości.

Ważną kwestią jest także doświadczenie na rynku nieruchomości. Tylko firma działająca na nim od wielu lat będzie w stanie profesjonalnie zadbać o nasz budynek, dostosowywać się do zmiennych przepisów prawa i troszczyć się o komfort mieszkańców.

 

Zobacz również:

Zarządzanie nieruchomościami Gniezno

Zarządzanie nieruchomościami Września

Profesjonalne zarządzanie nieruchomościami Poznań

Obsługa techniczna nieruchomości Poznań